Rowerem przez Krainę Górnej Odry - propozycje tras rowerowych

Autor:
Natalia ŚOT
Data publikacji:
23 Lipiec 2020
Odsłuchaj tekst

Kraina Górnej Odry - to niezwykły obszar na terenie Województwa Śląskiego. Obejmuje południowo-zachodnią jego część szczególnie polecaną dla rowerzystów, ale nie tylko. Do dyspozycji miłośników dwóch kółek przygotowano ponad 800 km tras rowerowych - to droga dłuższa niż z Zakopanego na Hel! Kraina Górnej Odry bardzo często nazywa się"płucami Śląska" z uwagi na liczne rezerwaty przyrody i rozległe parki krajobrazowe a zabytki architektury sakralnej, techniki sprawią, że jeszcze nie raz zapragnie się tam powrócić. Poniżej prezentujemy zestawienie kilku wybranych tras rowerowych, wybór należy do Was. 

1. PĘTLA PRZEZ POJEZIERZE PALOWICKIE

Pojezierze Palowickie to tereny leśne oraz stawy położone między Żorami a Orzeszem. Zyskujący w ostatnich latach na popularności obszar tento idealna propozycja na jednodniową wycieczkę rowerową. Proponowana pętla rowerowa rozpoczyna się w Żorach, ma 34km długości i w większości prowadzi przez tereny leśne, po drogach wyłączonych z ruchu samochodowego, a także po drogach asfaltowych o małym natężeniu ruchu co stanowi mocny argument za jej odwiedzeniem.

TRASA: Żory - Woszczyce - Palowice - Nowa Wieś - Szczejkowice - Żory 

DŁUGOŚĆ TRASY: ok 34 km.

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

 

2. PĘTLA PRZEZ LASY RUDZKIE

Kolejna propozycja również układa się w pętlę co pozwala na dotarcie na miejsce startu samochodem ponieważ start i meta pętli rowerowej znajduje się w tym samym miejscu. Lasy Rudzkie to część Krainy Górnej Odry - obszaru woj. śląskiego niezwykle przyjaznego rowerzystom. Co stanowi o wyjątkowości lasów rudzkich? Mnóstwo duktów leśnych oraz ciekawych miejsc, rozproszonych po całym obszarze, którym niegdyś gospodarowali Cystersi. Trasa zaczyna się w Rudach i ma 55 km długości.

TRASA: Rudy - Jankowice - Kuźnia Raciborska -  Ruda Kozielska oraz leśny odcinek w tej okolicy.

DŁUGOŚĆ TRASY: ok 55 km z możliwością skrócenia.

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

 

3. Trasa RYBNIK - RUDY

Trasa rowerowa Rybnik - Rudy to czarny, okrężny szlak turystyczny prowadzący przez urokliwe okolice Jeziora Rybnickiego oraz Rud będących jednym z najatrakcyjniejszych miejsc Krainy Górnej Odry. Trasa prowadzi przez największy park krajobrazowy w woj. śląskim. Wycieczkę można rozpocząć w Rybniku - Stodołach lub z centrum Rybnika.
Trasa przeznaczona jest dla mniej wytrawnych oraz doświadczonych rowerzystów i z powodzeniem nadaje się na jednodniową wycieczkę rowerową. W okolicy można spędzić więcej czasu zwiedzając z perspektywy siodełka Pojezierze Palowickie lub rozszerzyć pobyt w Rudach o trasę po lasach rudzkich.

TRASA: Rybnik Stodoły - Chwałęcice - Rybnik - Rybnik Północ - Golejów - Ochojec - Rudy - Rybnik Stodoły

DŁUGOŚĆ TRASY: ok 42 km

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania. 

4. TRASA RYBNIK I JEGO ZIELONE OKOLICE

Rowerowa pętla z Rybnika przez Rudy ma 41km i prowadzi głównie po terenach zielonych. Niemal 80% trasy przebiega po drogach wyłączonych z ruchu samochodowego, a 54% to drogi leśne, polne i szutrowe, dlatego zalecany jest rower przystosowany do jazdy w terenie. Trasa idealnie sprawdzi się dla początkujących rowerzystów, a także dla rodzin z dziećmi.

TRASA: Rybnik - Zalew Gzel - Chwałęcice - Zalew Pniowiec - Rybnik Stodoły - Rudy - Rybnik

DŁUGOŚĆ TRASY: ok 41 km

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

5. ROWEREM PRZEZ ZAMKI I PAŁACE ZIEMI RACIBORSKIEJ

Trasa rozpoczyna się na rynku w Raciborzu i tworzy pętle o długości 75km. Ze względu na dystans i dwa trudniejsze podjazdy (na terenie arboretum i we wsi Kobyla) jest ona przeznaczona dla średniozaawansowanych rowerzystów. Jedzie się po mniej ruchliwych drogach (74% trasy) a także po betonowych płytach na wałach Odry, polami (Rudyszwałd - Roszków i Wojnowice – Racibórz oraz lasami przez Arboretum.

TRASA: Racibórz - Pogrzebień - Zabełków - Krzyżanowice - Tworków - Racibórz

DŁUGOŚĆ TRASY: ok 75 km.

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

Czytaj więcej o Krainie Górnej Odry (południowo-zachodnia część woj. śląskiego) na stronie: https://krainagornejodry.slaskie.travel

Wyświetlenia:  139