Uzdrowiskowo w Metropolii? Tężnie solankowe dla zdrowia i urody.

Data publikacji:
04 Marzec 2021
Odsłuchaj tekst

Chyba najbardziej znanymi tężniami solankowymi są te znajdujące się w Ciechocinku. Należą one także do największych i jednych z najstarszych nie tylko w Polsce ale i w Europie. Choć niegdyś budowano je głównie w kurortach i uzdrowiskach oraz ośrodkach wypoczynkowych to od kilku lat dostępne są także w miejscach, o które byśmy ich nie podejrzewali. Tężnie solankowe w Metropolii? Proszę bardzo - mamy ich kilka, a co najważniejsze cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców.

 

fot. Achiwum Metropolia GZM

Tężnia Solankowa w Gliwicach

Elegancka, dość okazała (powierzchnia wynosi 13 na 40 metrów, a wysokość to prawie 8 metrów), drewniana konstrukcja doskonale wpisuje się w zielony krajobraz Lasu Komunalnego. Tężnia solankowa przy ulicy Chorzowskiej z jednej i Karola Szymanowskiego z drugiej strony w Gliwicach jest obiektem, który wraz z towarzyszącą infrastrukturą (ścieżki spacerowe, ławeczki, drewniane “leżanki”, stojaki na rowery, ogród z ciekawymi krzewami oraz trawami ozdobnymi i bylinami) ma dobroczynny wpływ zarówno na zdrowie (zwłaszcza górne drogi oddechowe) jak i samopoczucie tych, którzy regularnie odwiedzają tę, oddaloną o około 5 km od ścisłego centrum, część miasta. Dzięki składnikom zawartym w solance mikroklimat jest tu iście nadmorski. Warto tego doświadczyć. 

Tężnia Katowice

Drewniana, zadaszona “ażurowa” konstrukcja, której ściany wypełnione są tarniną nasączoną wodą solankową powstała również w katowickim Parku Zadole (południowa część dzielnicy Ligota). To obiekt w miarę nowy - swoją inaugurację miał w 2019 roku.
Spacerujący inhalują się tutaj wdychając unoszący się w powietrzu aerozol bogaty w mikroelementy. Te zaś mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. “Krążąca” tutaj woda solankowa nasycona jest wieloma kationami i anionami jak chociażby magnez, jod wapń, bromki i krzemiany. W sąsiedztwie tężni znajdują się inne ciekawe obiekty: Amfiteatr Parku Zadole, czy staw nad Ślepiotką. Pamiętajmy, że wszystko to w kilkanaście minut samochodem z centrum Katowic. 

Tężnia Siemianowice w Bażantarni

Rozległy kompleks leśny (strefa przyrodniczo - rekreacyjna) - Bażantarnia ciągnie się w zlokalizowanej około 3 km od centrum dzielnicy Siemianowic Śląskich o nazwie Bańgów. Obszar ten liczy sobie około 200 ha oferując wiele spacerowych tras i alejek o wiele mówiących nazwach: Aleja Wiązowa, Aleja Dębowa itp. 

Przy Bażantarnii i urokliwym Stawie Rzęsa wznosi się niewielka (najmniejsza ze opisanych powyżej) tężnia solankowa. Mimo, że mała przyciąga sporą liczbę amatorów zabiegów inhalacyjnych na świeżym powietrzu. Wszystko dzięki dobroczynnemu aerozolowi unoszącemu się z niepozornych gałązek tarniny po których spływają kropelki wody solankowej. Po długim spacerze w Bażantarni warto się tu zatrzymać na chwilę relaksu i dobroczynnego zaczerpnięcia nasyconego mikroelementami powietrza.

Tężnia w Chorzowie

Jedną z ciekawszych pod względem konstrukcyjnym jest tężnia solankowa w Chorzowie przy Placu Hutników (w bezpośrednim sąsiedztwie posągu Fryderyka Wilhelma Redena). Tutaj doskonale widać - nie tylko “od środka” ale też od strony zewnętrznej “elewacji” misterne, gęste ułożenie gałązek tarniny bez których tego typu obiekt nie mógłby funkcjonować i spełniać swej roli. Drewniane koło niczym koło młyńskie wprawia w ruch wodę solankową, rozbryzgując jej kropelki na prawo i lewo. Chorzowska tężnia jest bardzo młoda - otwarta została w czerwcu 2020 roku. Przy okazji warto przypomnieć sobie, że dawna Królewska Huta uznawana była za miejscowość uzdrowiskową. Wszystko więc się zgadza.

Wyświetlenia:  60