Na narty w 2020 w Śląskie

Autor:
Magdalena
Data publikacji:
23 Grudzień 2019
Odsłuchaj tekst

Województwo śląskie może się poszczycić wieloma miejscami, w których zażyć można aktywnego zimowego wypoczynku. Trzy miejscowości: Wisła, Szczyrk i Korbielów cieszą się od lat mianem popularnych ośrodków narciarskich. Stacje narciarskie są modernizowane i unowocześniane, tak aby dorównywały europejskim standardom. Ale jest też Ustroń i Istebna, każdy ma swoje ulubione miejsca.

Na narty do Wisły

Wisła ma do zaproponowania miłośnikom białego szaleństwa bogatą ofertę licznych wyciągów narciarskich i tras zjazdowych. Na większości z nich obowiązuje jeden skipass (www.wislanskiskipass.pl) m.in.: Skolnity, Nowa Osada, Cieńków czy Klepki posiadają wspólny bilet. Pierwsza z nich – Skolnity, położona w samym centrum miasta ma dwie trasy o łącznej długości ponad 2 km., Snow Park, 4 - osobowe kanapy, ratrakowane i oświetlone stoki.

Na narty w Śląskie

Skolnity, fot. Adam Brzoza

Na narty w Śląskie

Klepki, fot. Katarzyna Koczwara

 

Stok Klepki (www.klepki.wisla.pl) ma trzy wyciągi (w tym jeden krzesełkowy) o długości 600 m, 600 m i 200 m świetnie przygotowane dla każdego narciarza. Posiada sztuczne oświetlenie. Następna - stacja narciarska Nowa Osada (www.zima.nowaosada.pl) znajduje się w jednej z najbardziej malowniczych dzielnic Wisły. Posiada ona kolej linową o długości 960 metrów, 4-osobowe kanapy, armatki śnieżne, retrakowane i oświetlone stoki oraz wyciąg dla najmłodszych. Dalej - Cieńków (www.cienkownarty.pl), położona w dzielnicy Wisła-Malinka stacja dysponuje 5-oma trasami o łącznej długości 4,5 km, 4-osobowymi kanapami, armatkami śnieżnymi, retrakowanymi i oświetlonymi stokami, przedszkolem dla dzieci oraz narciarską karuzelą "Rotondo".

Warto także wspomnieć o stacji narciarskiej Soszów (www.soszow.pl), przy której działa kolej krzesełkowa – kanapa. Soszów to ponad 6 km tras zjazdowych, oferta: przedszkola narciarskiego, szkoleń indywidualnych i kursów.

Na narty w Śląskie

Soszów, fot. arch. Stacja Narciarska SOSZÓW


Własne wyciągi i trasy narciarskie posiada Hotel Stok (www.hotelstok.pl), w tym jedną dla dzieci i początkujących. Trasy są sztucznie naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Obiekt dysponuje także tarasem widokowym przy górnej stacji kolei, szkółką narciarską, wypożyczalnią sprzętu oraz zimowym placem zabaw dla dzieci. Bezpośrednio przy wyciągu znajduje się bezpłatny parking dozorowany dla samochodów osobowych oraz dla autokarów.

 

Na narty w Śląskie

Stok narciarski przy Hotelu Stok, fot. arch Hotel Stok

Na narty w Śląskie

Stok narciarski przy Hotelu Stok, fot. arch Hotel Stok


W Wiśle zimą można skorzystać także z oferty tras biegowych oraz kuligów. Na biegówkach przemierzać Wisłę można na Jonidle (wypożyczalnia sprzętu, bezpłatne szkolenia), w centrum miasta (wzdłuż brzegów Wisły), w dzielnicy Nowa Osada, dolinami: Białej i Czarnej Wisełki, a dla bardziej wprawionych czekają trasy biegowe na Kubalonce, które poprowadzone są w lesie.
Ponadto, na turystów czekają liczne atrakcje m.in. w centrum: Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza, Muzeum Narciarstwa, Muzeum Beskidzkie, Park Wodny "Tropikana", Skocznia Narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince, czy Rezydencja Prezydenta RP "Zamek" na Zadnim Groniu. A na posiłek zaprasza restauracja Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki – Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki. W menu m.in. Kapuśnica z ziemniakami i suszonymi borowikami, Placki ze szpyrkami, Placki szkubane, Wiślański sernik czy Kołocz wiślański z serem.

Narty w Szczyrku

W Szczyrku podobnie jak i w Wiśle, w dużych ośrodkach obowiązuje wspólny skipass (Beskid Sport Arena, Szczyrk Mountain Resort, Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu www.gopass.pl). Fanom pięknych widoków polecamy przejażdżkę koleją linową Centralnego Ośrodka Sportu na Skrzyczne. Podczas wjazdu na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego podziwiać można wspaniałe krajobrazy. Przy dobrej widoczności ze szczytu widać Tatry. Na stokach Skrzycznego rozciąga się ponad 10 km różnych tras narciarskich Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku (www.skrzyczne.cos.pl), w tym trasa z homologacją FIS; niektóre z nich (czarna i czerwona) wyposażone są w system naśnieżania.

Na narty w Śląskie

Skrzyczne, fot. arch. COS

 

Na narty w Śląskie


W sezonie zimowym 2017/2018 w Szczyrku otwarto nowoczesny kompleks narciarski – Szczyrk Mountain Resort. Została uruchomiona 10 osobowa gondola, która przewozi narciarzy. Podróż trwa ok. 5 minut. Przy dolnej stacji mieści się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, sklep oraz bar (www.szczyrkowski.pl). Ponadto ośrodek Szczyrk Mountain Resort posiada dwie koleje kanapowe (6-os.) z osłonami oraz podgrzewanymi siedziskami, które wywożą narciarzy z Soliska na Halę Skrzyczeńską oraz na Wierch Pośredni.

Ostatni z nowych ośrodków – Beskid Sport Arena (www.beskidsportarena.pl) dysponuje 6-osobową kanapą (750 m) z osłoną przeciwwiatrową. Na górnej polanie zlokalizowany jest tor grawitacyjny Tatrabob oraz punkt gastronomiczny. Będąc w Szczyrku niewątpliwie warto wstąpić do będacego na Szlaku Architektury Drewnianej kościoła pw. św. Jakuba Apostoła, z pięknie malowanym wnętrzem.

Na narty w Śląskie

Beskid Sport Aren,  fot. arch. MOKPiI

Narciarski Korbielów

W Beskidzie Żywieckim znanym ośrodkiem narciarskim jest Korbielów. Mieści się tu Kompleks Pilsko Jontek (www.pilsko.org), który podobnie jak Skrzyczne w Szczyrku ma 10 km tras zjazdowych. Po całym dniu szusowania warto wstąpić do Starej Karczmy w Jeleśni, która znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej oraz na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki. W menu m.in. Prażucha ze spyrkami i zsiadłym mlekiem, Kwaśnica na świńskim ryju, Żurek Jeleśniański, Rarytas Bacy czyli zapieczony w placku ziemniaczanym kotlet schabowy podawany z zasmażaną kapustą i duszonymi grzybami leśnymi.

 

Na narty w Śląskie

Pilsko, fot. arch. Kompleks Pilsko-Jontek

Na Jurę na narty

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej także mamy wyciągi narciarskie, jednym z popularnych ośrodków jest Morsko (www.morsko.com.pl/narciarstwo), które ma trzy trasy zjazdowe. Stoki są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i oświetlone. Przy ośrodku działa wypożyczalnia sprzętu (narty, snowboard). Drugim jest stacja narciarska Cisowa, która ma dwie trasy zjazdowe, oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane stoki. Przy stacji działa szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu, serwis, bar. Do dyspozycji są także ratownicy narciarscy.

Na narty w Śląskie

Morsko, fot. arch. Morsko Plus

Wyświetlenia:  289