Zamek w Tworkowie

Miejscowość:
Tworków
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Zamek w Tworkowie

Zbudowany został na rzucie zbliżonym do podkowy z dwoma skrzydłami bocznymi, podpiwniczony, obecnie w ruinie. Główna, północna część z dwupoziomowymi krużgankami, trójkondygnacyjna, skrzydła dwukondygnacyjne.

Skrzydło zachodnie z dostawioną od strony arkadowego dziedzińca trzypiętrową dominującą nad całością budowli wieżą. Między skrzydłem zachodnim a północnym fragmentem zamku pozostałość wieżyczki pełniącej niegdyśrolę klatki schodowej. W południowo-zachodnim narożu skrzydła wschodniego trzykondygnacyjna okrągła wieża.

Historia Zamku w Tworkowie

Badania z lat 60. XX w. uprawdopodobniły średniowieczną genezę budowli (obecność ciosanego kamienia w partii murów piwnicy skrzydła zachodniego), otoczonej niegdyś fosą, zniwelowaną podczas renesansowej przebudowy zapoczątkowanej w 1567 r. Powstało wówczas skrzydło zachodnie z wieżą. Co do powstania dwóch kolejnych brak informacji (wschodnie być może istniało już około 1600 r.). Niewykluczone, że w nieregularny czworobok zamykał je mur kurtynowy z przejazdem bramnym, zniesiony przy kolejnych przekształcenia zamku nadających mu cechy jedynie rezydencji mieszkalnej. Trzy skrzydła istniały na pewno w 1666 r., z którego to pochodzi informacja o dostawieniu od strony południowo-wschodniej murowanej dobudówki (istniała do 1871 r.). W l. 1621-1637 odnotowana jest rozbudowa zamku i modernizacja wnętrz. Kolejne prace we wnętrzu prowadzono na przełomie XVII/XVIII w. Efektem było nadanie budowli cech barokowych. Podczas wielkiej przebudowy z l. 1872-1874, prowadzonej według projektu architekta Heydenreicha, wyrównano poziom członów budowli. Do części północnej dodano dwukondygnacyjne krużganki, zmieniono wystrój elewacji, nadając im charakter neorenesansowy m.in. poprzez dostawienie ozdobnych szczytów. Przy skrzydle wschodnim wybudowano okrągłą basztę. Wieża najstarszej części zachodniej otrzymała neogotycki charakter. W 1931 r. zamek uległ spaleniu. Wokół ruin zachowany park z okazami starodrzewu.


fot. www.slaskie.travel P.Kornas powroty.do

Zamek w Tworkowie - zwiedzanie

10 lipca 2020 roku, po poważnych pracach rewitalizacyjnych, udostępniono wieżę widokową wraz z Ruinami Zamku w Tworkowie.
Dzieło odbudowy neorenesansowego zabytku podjęła gmina Krzyżanowice, która sukcesywnie prowadziła prace zabezpieczającego ruin przed niszczeniem. Efekt tych prac mogą obecnie podziwiać turyści.


fot. UG Krzyżanowice

Po gruntownej rewitalizacji, która była prowadzona od 2018 roku, zabezpieczono obiekt w formie trwałej ruiny oraz zrekonstruowano część murów i wieżę zamkową, którą przeznaczono na taras widokowy i udostępniono dla zwiedzających. Z ponad 21 m wieży widokowej rozpościera się piękna panorama na okolicę.


fot. UG Krzyżanowice

Obiekt jest wyjątkową perełką architektoniczną, która wieczorami prezentuje się jeszcze piękniej dzięki zastosowanej iluminacji świetlnej.


fot. UG Krzyżanowice

 

Wyświetlenia:  32
Lokalizacja:

Ul. Parkowa
47-451 Tworków
Gmina: Krzyżanowice


Region turystyczny: 
Śląsk, Kraina Górnej Odry
Lokalizacja: 
Na wsi
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zamki i pałace

Dostępność Sezonowy

Wieża widokowa wraz z ruinami zamku dostępna jest każdego dnia w godzinach od 10.00 do 19.00.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
POI
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Маршрут
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Взлететь
До финиша
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
Wydarzenia w pobliżu
Racibórz
2021-03-06
9.42 km
Kochani startujemy z sezonem 2021. Choć zeszły rok kulinarnie udany nie był, liczymy na to, że w 2021 będzie przepysznie. Działamy w pełni legalnie i stosujemy się do obowiązującego prawa, więc póki co Zlot Food Trucków odbędzie się wyłącznie z opcją NA WYNOS, ale i tak będzie smacznie.
W pobliżu
Tworków
1.82 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Krzanowice
7.91 km
Krzanowice
8.06 km
Gastronomia w pobliżu
Tworków
0.56 km
Bieńkowice
2.80 km
Krzanowice
7.72 km
Krzanowice
7.91 km
Racibórz
8.05 km