Kościół Trójcy Przenajświętszej w Wilamowicach

Miejscowość:
Wilamowice
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Wilamowice są niewielkim miasteczkiem, położonym kilka kilometrów na północ od Bielska-Białej. Miejscowość zaliczana jest do najbardziej niezwykłych w Polsce – do dziś wśród jej mieszkańców zachował się archaiczny język wilamowski; także tradycyjny strój ludowy zachwyca odmiennością. Wioska powstała tuż po pierwszym najeździe tatarskim, osadnikami była ludność sprowadzona z Flandrii i Fryzji, posługująca się dialektem języka flamandzkiego. Przywiązanie do języka przetrwało stulecia, było żywe również w XIX i XX wieku, kiedy wioska awansowała do roli miasta.

Dzieje kościoła

Historia kościoła w Wilamowicach liczy także kilkaset lat. Pierwszą świątynię wznieśli już pierwsi osadnicy, czyli musiała ona stanąć w XIII, lub na początku XIV wieku. Wtedy też erygowano w Wilamowicach parafię. Kościółek parafialny był skromną, drewnianą budowlą, podobnie jak jego trzej następcy. Ostatni z nich spłonął za pamięci wielu współczesnych mieszkańców Wilamowic – w 1957 roku. Budowa obecnej, murowanej świątyni ruszyła w 1923 roku. Projektantem był architekt z Białej – Antoni Mueller. Niestety, wpierw czasy kryzysu światowego, a później wojny i komunistycznej dyktatury, nie sprzyjały dokończeniu ambitnej inwestycji. Kościół Trójcy Przenajświętszej poświęcono dopiero w 1960 roku, po wspomnianym pożarze świątyni drewnianej. Ale prace wykończeniowe przeciągnęły się do końca ubiegłego stulecia. Uroczystość konsekracji odbyła się w roku 1993.

Charakterystyka

Kościół Trójcy Przenajświętszej jest budowlą kamienną, utrzymaną w stylu neogotyckim. Iglica wieży sięga 72 m! Do nawy przylega węższe, zamknięte trójbocznie, prezbiterium. Do gotyku nawiązują liczne wieżyczki, ostrołukowe okna i portale czy maswerki. Niezwykłą ozdobą jednonawowego wnętrza jest neogotycki ołtarz główny, którego autorem był mieszkaniec Wilamowic – Kazimierz Danek. W latach 1980-1988 wyrzeźbił on w drewnie lipowym monumentalny tryptyk (12,5 m wysokości!), inspirowany arcydziełem Wita Stwosza. Poza tym wzbogacił świątynię ołtarzami bocznymi, stacjami Drogi Krzyżowej i stallami w prezbiterium. W kościele czci się szczególnie świętego Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa, rodowitego wilamowiczanina.

Wyświetlenia:  21
Lokalizacja:

Ul. Paderewskiego 9
43-330 Wilamowice
Gmina: Wilamowice


Region turystyczny: 
Beskidy i Śląsk Cieszyński
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zabytki sakralne

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
POI
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
Wydarzenia w pobliżu
Brak wydarzeń w pobliżu
W pobliżu
Stara Wieś
2.43 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Bielsko-Biała
9.95 km
Bielsko-Biała
9.99 km
Bielsko-Biała
10.21 km
Bielsko-Biała
10.25 km
Gastronomia w pobliżu
Wilamowice
0.14 km
Góra
6.98 km
Kobiernice
8.64 km
Bielsko-Biała
10.11 km
Bielsko-Biała
10.21 km