Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach

Miejscowość:
Wojnowice
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Wieś wzmiankowana w 1307 r. Pałac, neobarokowy i neoklasycystyczny, wzniesiony po 1828 r. przez właściciela miejscowych dóbr dr. Johanna Kuh. Działała tu klinika chorób oczu. Powstałą wówczas budowlę, znaną zaledwie z jednej ryciny, na przełomie XIX i XX w. przebudowali kolejni właściciele – rodzina von Banck, nadając jej cechy neobarokowe i neoklasycystyczne. Po II wojnie światowej w pałacu mieściła się szkoła, potem szpital. Obecnie sukcesywnie odnawiany. Otoczony parkiem z okazami starodrzewu.

Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Św., pierwotnie drewniany, obecny, późnobarokowy zbudowany w l. 1793- -1795, powiększony w l. 1931-1932 o neobarokowe prezbiterium i transept, powiększono także zakrystię, z tego okresu pochodzi ołtarz główny, w którym wykorzystano elementy klasycystyczne z końca XVIII w., z pierwotnego barokowego kościoła zachowane dwa przęsła nawy oraz trzecie od zachodu, mieszczące chór i stanowiące podbudowę wieży usytuowanej w bryle korpusu, z wąską kruchtą w przyziemiu. Wnętrze nakryte sklepieniem żaglastym na gurtach, spływającym na pilastry w typie jońskim, z dekoracją stiukową o motywach kampanuli. Chór muzyczny wsparty na trzech arkadach filarowych zamkniętych półkoliście. Portal zamknięty półkoliście, flankowany pilastrami, zwieńczony uproszczonym belkowaniem, wydatnym gzymsem i ślepą balustradą. Na ścianie, za nawiązującym do klasycyzmu ołtarzem głównym (1931), barokowa grupa ukrzyżowania z XIX w., po bokach ołtarza w konsolach dwie XVIII-w. klasycystyczne rzeźby aniołów z kościoła dominikanek w Raciborzu, klasycystyczna ambona z płaskorzeźbą świętych Piotra i Pawła, na baldachimie figura Chrystusa Dobrego Pasterza i aniołów.

Wyświetlenia:  8
Lokalizacja:

Ul. Kościelna 6
47-470 Wojnowice
Gmina: Krzanowice


Region turystyczny: 
Śląsk, Kraina Górnej Odry
Lokalizacja: 
Na wsi
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 324 108 325

Strona internetowa: www.parafia-wojnowice.info
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zabytki sakralne

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
POI
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
Wydarzenia w pobliżu
Racibórz
2021-06-13
6.66 km
Tegoroczna 15 edycja odbędzie się na Zamku Piastowskim w Raciborzu, w dniu 13 czerwca. Nie ma lepszej okazji niż Festiwal, by spróbować najlepszych regionalnych potraw w ich lokalnych odmianach. Miłośnicy tradycyjnej kuchni województwa śląskiego, którzy zaprezentują swoje dania i produkty staną do walki o Złotą, Srebrną lub Brązową Zopaskę, w 3 kategoriach: potrawa regionalna, produkt lokalny, potrawa/produkt inspirowany tradycją.
Racibórz
2021-05-18
6.66 km
Tego jeszcze w historii Powiatu Raciborskiego, bogatego w dzieje i wydarzenia nie było! Już niebawem, bo w drugiej połowie maja, na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbędzie się I plener rzeźbiarski „Raciborsko-opolscy książęta piastowscy”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Raciborski - Grzegorz Swoboda.
Racibórz
2021-05-10
6.66 km
„Przeboje operetkowe i inne”, to tytuł koncertu operetkowego, urozmaiconego pod względem programu, bo będą wykonywane arie i duety operetkowe i musicalowe z takich operetek jak: „Hrabina Marica”, „Księżniczka czardasza” czy „Wesoła wdówka”. Nie zabraknie także znanych i chętnie słuchanych pieśni neapolitańskich oraz innych przebojów znanych wykonawców. Na to niezwykłe wydarzenie zapraszamy w sobotę 15 maja o godz. 17:00 na dziedziniec Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!
Pszów
2021-09-10
17.31 km
Kabaret Smile - Tu i teraz - Pszów Miejski Ośrodek Kultury - 10.09.2021 godz. 17:30
Pszów
2021-12-06
17.32 km
Kabaret Młodych Panów - Nowy program: "To jest chore!" - Pszów Miejski Ośrodek Kultury. Godziny występów zostają : 17:30 i 20:30 "To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
W pobliżu
Samborowice
2.47 km
Cyprzanów
3.11 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Krzanowice
4.59 km
Krzanowice
4.60 km
Racibórz
5.06 km
Racibórz
5.15 km
Gastronomia w pobliżu
Racibórz
4.16 km
Krzanowice
4.60 km
Racibórz
4.66 km
Bieńkowice
4.82 km
Krzanowice
5.07 km