Rezerwat przyrody „Zasolnica”

Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Zasolnica to charakterystyczne wzniesienie, o wysokości 555 m n.p.m., należące do pasma Hrobaczej Łąki w Beskidzie Małym. Lesista Zasolnica wznosi się od zachodu nad przełomowym odcinkiem doliny rzeki Soły. Na zboczach góry położony jest rezerwat przyrody, chroniący lasy należące do piętra pogórza oraz regla dolnego. Przez rejon masywu przebiegają dwa szlaki turystyczne, z których jeden – niebieski, z Żarnówki Małej do Kóz - przechodzi przez rezerwat.

Położenie rezerwatu

Rezerwat przyrody „Zasolnica” położony jest w zachodniej części Beskidu Małego. Utworzony został w 1973 r., w celu ochrony zachowanych w naturalnym stanie lasów. Jego powierzchnia obejmuje ok. 17 ha, a nazwa wzięła się od szczytu, na którego południowo-wschodnim stoku znajduje się ów rezerwat.

Chroniona roślinność

Pośród chronionych tutaj lasów wyróżnić można trzy zespoły. Głównym z nich jest żyzna buczyna karpacka, która stanowiła niegdyś zasadniczą część rozległej Puszczy Karpackiej. W drzewostanie występuje, jak sugeruje nazwa, przede wszystkim buk, a także jodła, klon, jawor oraz wiąz górski. W runie lasu warunki do swego rozwoju znalazły rośliny takie, jak gajowiec żółty, marzanka wonna, szczyr trwały, żywiec gruczołowaty oraz paprotnik Brauna. Na gorszych, zakwaszonych glebach w zachodniej części obszaru rezerwatu, rośnie także kwaśna buczyna. Jest to uboższe pod względem roślinności zbiorowisko leśne, również cechujące się dominacją buka. Charakterystyczną dla kwaśnej buczyny rośliną jest obficie występująca kosmatka gajowa. Obydwa wymienione rodzaje buczyny to zbiorowiska leśne charakterystyczne dla piętra regla dolnego. Zajmuje ono wyższe partie zboczy rezerwatu "Zasolnica". W partiach niższych rośnie natomiast fragment lasu grądowego charakterystycznego dla piętra pogórza. Grąd to wielogatunkowy las liściasty, który pierwotnie pokrywał sporą część kraju. Przeważający gatunkowo drzewostan tworzą zazwyczaj graby i dęby. Las grądowy w rezerwacie „Zasolnica” charakteryzuje się też znacznym udziałem lipy.

Szlaki w rezerwacie

Rejon rezerwatu "Zasolnica" można poznać wędrując szlakami turystycznymi: czerwonym, z Żarnówki Małej na Hrobaczą Łąkę (odcinek stanowi fragment Małego Szlaku Beskidzkiego) oraz niebieskim, z Żarnówki Małej do Kóz.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)

Region turystyczny: 
Beskidy i Śląsk Cieszyński
Lokalizacja: 
W górach, W lesie
Kategoria: 
Natura

Informacje ogólne:
Dostępność Całoroczny
POI
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Porąbka
1.06 km
Kobiernice
1.71 km
Międzybrodzie Żywieckie
3.44 km
Międzybrodzie Bialskie
3.84 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Porąbka
0.41 km
Międzybrodzie Bialskie
2.24 km
Międzybrodzie Bialskie
2.35 km
Międzybrodzie Bialskie
2.35 km
Gastronomia w pobliżu
Kobiernice
3.69 km
Bielsko-Biała
8.53 km
Bielsko-Biała
10.39 km
Wyświetlenia:  16